iTunes

iTunes 3194 Hatası, Hata 17 veya Bu aygıt istenen geliştirme için uygun değil Hatası

Hata 3194 iPhone, iPad ve diğer Apple ürünlerini etkileyen bir hatadır.

iPhone veya diğer iOS cihazınızı işletim sistemini yeni bir sürümüne güncellemek veya bir yedekten geri yüklemek oldukça normal bir işlemdir. Birkaç adımı takip edersiniz ve birkaç dakika içinde cihazınız yedeklenir, güncellenir ve normal çalışmasına devam eder. Ancak bazı durumlarda iTunes’da veya cihazlarınızda 3194 numaralı Hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata iPhone veya iPad’inizi güncellemenize ve yedekten geri yüklemenize engel olur. Hata 3194’ün net bir çözümü olmamakla birlikte aşağıdaki çözüm yolları size yardımcı olacaktır.

Hata 3194 Neden Olur?

Tunes, Apple’ın yazılım güncelleme sunucusu ile iletişim kuramazsa şu iletilerden birini görebilirsiniz:

 • Hata 17
 • Hata 1639
 • Hata 3000-3020
 • Hata 3194
 • Hata 3100-3999
 • Bu aygıt istenen geliştirme için uygun değil

Bu iletilerden birini görürseniz ve iOS aygıtınızı güncelleme veya geri yükleme ile ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız iTunes’un en son sürümünü yükleyin ve güncelleme ya da geri yükleme işlemini yeniden deneyin. Güncelleme veya geri yükleme işlemini hâlâ yapamıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

TCP/IP filtreleme, güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımı özelliklerini kontrol edin

Bilgisayarınızda TCP/IP filtreleme, güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımı yüklüyse şu adımları deneyin:

 1. Güvenlik yazılımınızı yapılandırın veya geçici olarak kaldırın.
 2. Çalışan bir internet bağlantınız olduğundan emin olun. Daha fazla yardım için www.apple.com/tr sayfasını ziyaret edin veya Internet servis sağlayıcınız ile irtibat kurun.
 3. İnternet yönelticinizi atlayın. Bazı yönelticiler iTunes’un güncelleme sunucusuna erişmesini engelleyebilir. Apple tarafından üretilmeyen bir yöneltici kullanıyorsanız aşağıdakileri deneyin:
 • Bilgisayarın kablolu veya kablosuz yönelticiyle bağlantısını kesin ve bir Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarı doğrudan modeme bağlayın.
 • Bilgisayarı ve modemi yeniden başlatın. Modemin kullanımı ile ilgili yönergeler için Internet servis sağlayıcınızla irtibat kurun.

İnternet bağlantınızın çalıştığını doğruladıktan sonra iOS aygıtınızı tekrar güncellemeyi veya geri yüklemeyideneyin.

Başka bir bilgisayarda güncelleme veya geri yükleme yapın

Farklı bir internet bağlantısı olan başka bir bilgisayarda geri yükleme veya güncelleme yapmayı deneyin. Böylece bilgisayarınızda, iTunes’un güncelleme sunucusu ile iletişim kurmasını engelleyebilecek bir sorun olmadığından emin olabilirsiniz.

1639, 3000-3020 ve 3100-3999 (3194 hariç) hataları bazen ağ ayarlarınızdan kaynaklanır. Bilgisayarınız yönetilen bir ağ kullanıyorsa ağ yöneticinize danışın. Proxy’ler, güvenlik duvarları ve diğer ağ güvenliği önlemleri bu hatalara neden olabilir. Gerekirse aygıtı geri yüklemek için başka bir ağ bağlantısı bulun. Örneğin, iş yerinde geri yükleme yapamıyorsanız evde veya bir arkadaşınızın bilgisayarında ve ağında geri yükleme yapmayı deneyin.

Hosts dosyasını kontrol edin

iTunes’u en son sürümüne güncelledikten sonra, hosts dosyasını kontrol ederek bilgisayarınızın güncelleme sunucusuyla iletişim kurabildiğinden emin olun.

Windows

Windows bilgisayar kullanıyorsanız, Microsoft destek sayfasında yer alan adımları izleyin. Hosts dosyasının sıfırlanması, hosts dosyası yönlendirmelerine ihtiyaç duyan yazılım servislerini etkiler. Bir iş bilgisayarında Windows kullanıyorsanız, hosts dosyasını sıfırladıktan sonra uygulamaların doğru şekilde çalıştığından emin olmak için BT bölümünüze danışın.

Mac

Mac kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

1. Finder’da Uygulamalar > İzlenceler’i seçin.

2. Terminal’i açın.

3. Şu komutu yazın ve Return tuşuna basın:

sudo nano /private/etc/hosts

4. Bilgisayarınıza giriş yapmak için kullandığınız parolayı girin ve Return tuşuna basın. Yazdığınız parola Terminal penceresinde görünmez. 

5. Terminal, hosts dosyasını görüntüler. Aşağıdaki pencereye benzer bir pencere görmezseniz, boş olmayan bir yönetici parolası kullandığınızdan emin olun.

6. Ok tuşları ile dolaşarak “gs.apple.com” adresini içeren girişi bulun.

gs.apple.com adresini içeren bir giriş yoksa sorun hosts dosyası ile ilgili değildir. Terminal’i kapatın ve bu makalenin “TCP/IP filtreleme, güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımı özelliklerini kontrol edin” bölümüne gidin.

7. gs.apple.com girişinin başına # simgesi ile bir boşluk karakteri (“# “) ekleyin.

8. Dosyayı kaydetmek için Kontrol-O tuşlarına basın.

9. Dosya adı istendiğinde Return tuşuna basın.

10. Düzenleyiciden çıkmak için Kontrol-X tuşlarına basın.

11. Mac’inizi yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, iOS aygıtınızı tekrar güncellemeyi veya geri yüklemeyi deneyin.

Apple, Hata 3194’ün yedekten geri yüklerken veye yeni sürüme güncellerken iOS’u etkinleştirmek için kullanılan Apple’ın yazılım güncelleme sunucularına bağlanamadığında meydana geldiğini belirtiyor. Çok önemli bir rol oynayan etkinleştirme sunucuları ile iletişim kuramamak iPhone’unuzun geri yüklenemeyeceği veya güncellenemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum genellikle iOS’ta cihazda yanlış bir şey olduğunda meydana geliyor. Bunlar arasında cihazı jailbreak’li yapmak veya güncelliğini yitirmiş ve artık desteklenmeyen bir iOS sürümü kullanmak yer alıyor.

Hata 3194 Çözüm 1: iTunes’u Güncelleyin

iTunes’da Hata 3194 ile karşılaştıysanız, çözüm için ilk adım oldukça kolaydır: iTunes’ı en sürüme güncelleyin. Güncelleme işlemi sorunu çözmese de, basit ve hızlı bir çözüm yolu olduğu için denemeye değer.

Hata 3194 Çözüm 2: Hosts Dosyasını Güncelleyin

iTunes’u güncellemek sorunu çözmediyse, Hosts dosyasını değiştirmeyi deneyin. Oldukça karmaşık olan bu işlem, orta seviyenin üstünde bilgi gerektirdiğinden deneyimli birinden yardım istemenizi tavsiye ederiz.

Hata 3194, Apple sunucuları ile iletişim kurulamadığında meydana geliyor. Bilgisayarınızdaki Hosts dosyası, bilgisayarınızın internete erişme şeklini düzenler. Soruna neden olan hosts dosyasındaki yanlış yapılandırmayı, dosyayı düzenleyerek düzeltmek mümkündür. Yapmanız gerekenler:

 1. iTunes‘dan çıkın.
 2. Hosts dosyasını açın. (Mac’de Terminal programını çalıştırın, sudo nano /private/etc/hosts yazın ve return tuşuna basın. Windows’da, C:/Windows/System32/drivers/etc klasörüne gidin ve hosts dosyasına çift tıklayın.)
 3. Bilgisayarınızda oturum açarken kullandığınız şifre sorulursa şifreyi girin.
 4. hosts dosyasında gs.apple.com ifadesini bulun. (NOT: gs.apple.com’u göremiyorsanız, sorun hosts dosyasında değildir ve bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.)
 5. gs.apple.com ifadesinin önüne # ve bir boşluk ekleyin.
 6. Dosyayı kaydedin (Mac’de Kontrol + O, Windows’ta Ctrl + S)
 7. Dosyayı veya Terminal programını kapatın.
 8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 9. Yeniden iOS’u geri yüklemeyi veya güncellemeyi deneyin.

Hata 3194 Çözüm 3: Ağ Bağlantısı ve Güvenlik Yazılımını Kontrol Edin

Hata 3194 genellik bir ağ sorunu olduğundan, ağınızda veya ağ yapılandırmasında buna neden olan bir şey olmadığından emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdakileri deneyin:

 • İnternet bağlantınızda sorun olmadığını doğrulayın. İnternete bağlanamıyorsanız, doğal olarak Apple’un sunucularına ulaşamazsınız.
 • Güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımınızı kaldırın veya devre dışı bırakın (işiniz bittiğinde yeniden etkinleştirmeyi unutmayın!). Güvenlik duvarı ve benzeri araçlar belirli sunuculara bağlantıları engelleyebilir.
 • Bilgisayarınızı ve / veya modeminizi yeniden başlatın.
 • Wi-Fi kullanıyorsanız, Wi-Fi’da sorun olmadığını onaylamak için doğrudan Ethernet üzerinden modeminize bağlanmayı deneyin.

Hata 3194 Çözüm 4: Başka Bir Bilgisayar Deneyin

Yukarıdakilerin hiçbiri sorunu çözmezse, iOS cihazınızı daha önce kullandığınızdan farklı bir bilgisayar kullanarak geri yüklemeyi veya güncellemeyi deneyin. Bu çözüm yolu işe yaramasa bile, sorunun bilgisayarınızdan kaynaklanmadığını anlamanızı sağlayacağı için denemenizde fayda vardır.

Hata 3194 Çözüm 5: Apple’dan Yardım Alın

Tüm çözüm yollarını denediğiniz halde hala Hata 3194 alıyorsanız, uzmanlardan yardım alma zamanı gelmiş demektir. Bu durumda Apple’dan destek almanız gerekiyor.

Bunu yapmanın en kolay yolu, en yakın Apple Store’da bulunan Genius Bar’dan randevu almaktır. Size yakın bir Apple Store yoksa, ek teknik destek için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için şirketin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı