Mac

iMac Pro incelemesi

Kolay ulaşım için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

iMac Pro Tasarım ve Ekran KalitesiiMac Pro İşlemci ÖzellikleriiMac Pro GrafikleriiMac Pro T2iMac Pro Hafıza & DepolamaiMac Pro Giriş & Çıkış PortlarıiMac Pro AksesuarlarıiMac Pro Fiyatı

Bu yazımızda iMac Pro incelemesi yaptık.  Apple’ın masaüstü canavarı iMac Pro’nun görüntü, performans, depolama özelliklerinin yanında birçok ayrıntıyı da ayrıca ele aldık. Son olarak fiyat bilgisini paylaştık.

iMac Pro Tasarım ve Ekran Kalitesi

 

iMac Pro’nun tasarımında yıllardır çok değişikli olmadı. Tasarımı ile yine eski iMac.  Mikrofon, hoparlör, portlar, hava kanalları gibi kısımlarda bazı değişiklikler var. Ekran Retina 5K ama zaten bu normal iMac’lerde de aynı. iMac üzerinde Retina 5K ekranı ilk gördüğümde, gerçek hayattan daha iyi göründüğünü düşündürttü bana. DCI-P3 geniş gamut Retina ise daha iyi. %43 daha parlak. (500 nit). Tam tamına 1 milyar renk gamutu ile gerçek hayattan daha iyi diye düşünmemek elde değil.

iMac Pro İşlemci Özellikleri

iMac Pro’nun temel özelliği ne ticari düzey Intel işlemcisi ne de sunucu sınıfındaki Xeon işlemcisi. Esas yenilik Xeon W.

Ticari bilgisayarlar yarış arabaları gibidir. Hızlı, agresif. Intel Core i7 serisi gibi. Sunucular da kamyonlar gibidir. Güvenli, kuvvetli ama hızlı değil. Bu da Intel Xeon Gold serisine benziyor. Intel Weon W ise bir 4×4 arazi aracı gibi. Dağa tırmanacak kadar güçlü ama düz yolda hız yapacak kadar da hızlı.

Apple iMac Pro’da  8-, 10-, 14-, veya 18-çekirdekli versiyonları sunuyor. Bunların alt ve üst frekans değerleri aşağıda: (base: alt)

8-core: 3.2GHz base, 4.2GHz turbo.10-core: 3.0GHz base, 4.5GHz turbo.14-core: 2.5GHz base, 4.3GHz turbo.18-core: 2.3GHz base, 4.3Ghz turbo.

Hepsi 1MB L2 önbellek, 1.375MB paylaşılan L3 önbellek ve AVX-512 destekliyor. Bu sayede, yoğun bilgi işlem görevleri için hem performans hem de verim için ekstra bir destek sağlanıyor.

Xeon W, Skylake mimarisine dayalı olduğundan, işlemci hızlandırılmış HEVC (H.265) kodlama ve kod çözme, Kaby Lake tabanlı standart iMac’lerde olduğu gibi 10 bit değil, 8 bit ile sınırlıdır. IMac Pro’nun böyle bir kaynak avantajı olduğu için, Apple hala yazılım tabanlı HEVC 10-bit’i standartı programlarında destekliyor.

Örneğin, iMac Pro ile birlikte piyasaya sürülen Final Cut Pro X’in yeni versiyonu, şimdi 360 video ve 8K kareye kadar ve gerçek zamanlı olarak bir çok şeyi yönetiyor. Logic Pro X güncellemesiyle birlikte çok daha zorlu efektler işleme yeteneği ve hepsini gerçek zamanlı olarak oynatma yeteneği sağlanıyor. Tasarımcılar için birşeyi gerçek zamanlı yapabilmek çok önemli.

Sekiz çekirdekli versiyonda bile, iMac Pro’nun gücü, uygulamaların ve kullanıcıların, önceki herhangi bir donanımda mümkün olmayan bir şekilde gerçek zamanlı olarak çalışmasına izin veriyor. Elbette, derleme ve oluşturma (render) gibi yoğun görevler için bekleme sürelerinin kısa olması çok önemli. İyi bir işlemci ile bu bekleme süresi neredeyse sıfırlanıyor.

Aşağıdaki video’da Mac Pro ile iMac Pro arasındaki 3D render performansı kıyaslanmış:

iMac Pro Grafikleri

iMac Pro yeni  AMD Radeon Pro Vega kullanıyor. Radeon Pro Vega 56 ekran kartında 56 işlem birimi dolayısıyla 3584 GCN grafik işlemcisi yer alıyor. 2048-bit bellek veri yolu ile 8GB HBM 2 bellek 400GB/s bant genişliğine ulaşıyor. İşlem gücü ise 11 TFLOPS civarına çıkıyor.

Radeon Pro Vega 64 ise haliyle 4096 grafik işlemcisine sahip. Bu ekran kartı için 16GB HBM 2 bellek tercih edilmiş. 400GB/s bellek bant genişliği yanında 13 TFLOPS civarında bir işlem gücü yer alıyor.

Bu grafik özellikleri harici bir kart olarak bulunmuyor. Yani gelecekte bunları yenileriyle değiştirme şansınız yok.

iMac Pro ile yapılan bazı testlerde Cinema4D ve bazı güç isteyen VR uygulamalarında gayet iyi çalıştığı görülüyor. Bunun yanında; Gravity Sketch, Final Cut Pro’da 360 video düzenlemede oldukça iyi çalışıyor.

iMac Pro T2

MacBook Pro touchID ile desteklenmş T1 çipine sahipti. iMac Pro’larda ise T2 çipi kullanılıyor.

T2 ile birlikte Apple, Mac üzerindeki bazı kontrolleri ele alıyor. Özellikle SMC ve SSD kontrolleri bunlardan ikisi. T2 aynı zamanda şifreleme ve güvenlik altyapısı ile de ilgileniyor. T2 ile birlikte en güvenli bilgisayarlardan birisi elde edilmiş oluyor. İçine entegre edilmiş AES şifreleme motoru ile SSD disk için donanım şifrelemesi yapılıyor. Her iMac Pro’da tek ve özel bir şifre var. FileVault ile bunu kullandığınızda, iMac Pro, sizin haricinizdeki kişilere kendi bilgilerini tamamen kilitliyor.

T2 aynı zamanda 1080p Facetime kamerası için sinyal işleme işlemcisi (ISP) içeriyor.Bu sayede otomatik odak, beyaz dengesi, yüz tespiti ve ton haritalama gibi özellikler çalışabiliyor.

iMac Pro Hafıza & Depolama

Performans olur da yüksek hafıza olmaz mı? iMac Pro seçenekleri 32GB, 2666MHz DDR4 ECC memory RAM ile başlıyor. Ama siz bunu 64 GB veya 128 GB’a çıkartabiliyorsunuz. Standart iMac’ler bunun yarısına sahip. iMac Pro’larda RAM dahili olduğundan, daha sonra yükseltme şansınız bulunmuyor.

iMac Pro depolama seçenekleri 1 TB ve 2.8 GB/s okuma- 3.3 GB/s yazma hızlı SSD ile başlıyor. Bu rakamlar gerçekten etkileyici. Siz bunu 2 TB veya 4 TB olarak artırabiliyorsunuz.

Thunderbolt 3 ve 10Gb Ethernet sayesinde ek SSD kullanma şansınız var.

iMac Pro Giriş & Çıkış Portları

iMac Pro, MacBook Pro’nun tersine sadece Thunderbolt 3 / USB-C bulundurmuyor. Bunların da ötesinde piyasada kullanılan birçok portu destekliyor.

4 adet USB-A (USB 3) portu var. 4 adet de USB-C / Thunderbolt 3 portu var. Bunlarla 4 tane 4K veya 2 tane 5K ekranı kullanabilirsiniz.

FireWire, Thunderbolt 2 / mini DisplayPort, HDMI, DVI, veya VGA portlarına da ihtiyaç duyarsanız, her hangi bir USB-A adaptörü veya USB-C adaptörü ile de bunlara kolayca dönüştürebilirsiniz. SD kart okuyucusu da bulunmakta.

3.5 mm kulaklık girişi ve ethernet portu da var. Ethernet portu 10Gb (NBASE-T on RJ45) destekliyor. Yani hız problemi sadece internet servisine bağlı olacak.

Yeni ve gelişmiş, 1080p facetime kamerası, 4 adet mikrofonu var. (2’si önde, 1’i üstte ve 1’i arkada)

iMac Pro Aksesuarları

 

iMac Pro, Magic Keyboard klavyesi ve  Magic Mouse ile geliyor. Eğer Magic Mouse istemezseniz Magic Trackpad de alabilirsiniz. Bu aksesuarlar kablosuz çalışıyorlar. Ama şarj etmek veya kablo ile kullanmak isterseniz, Lightning to USB kablo da yanında geliyor.

iMac Pro Fiyatı

iMac Pro yurtışında $4999 fiyatla başlıyor. Ülkemizde ise 30 bin TL. Çekirdek sayısına, ekran kartına, hafızaya ve depolama seçeneklerine göre fiyat katlanıyor.  (Maksimum 82 bin tl.)Fiyat pahalı gibi görünüyor. Özellikle ülkemiz için yüksek dolar kurunun da etkisiyle maalesef böyle. iMac Pro adı üstünde profesyoneller için özel bir cihaz. 3D grafiklerle uğraşanlar, efekt işleriyle para kazananlar için bir iş yatırımı. Aynı zamanda iOS uygulama geliştiricileri, oyun yapımcıları için bir gereklilik.

Sonuç olarak oyun oynamak, film izlemek veya ofis işleri için iMac Pro alınmaz. Ama profesyonel sanatsal çalışmalar yapacaksanız, işinizi geliştirmek için kullanacaksanız, 3D render işlemleri için kullanacaksanız oldukça iyi bir alışveriş yapmış olursunuz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı