Mac

“Hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Onu çöp sepetine taşımalısınız” hatası nasıl çözülür?

Kolay ulaşım için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

Hasarlı ve açılamayan uygulama hataları nasıl düzeltilir?1- Uygulamayı yeniden indirin.2- Yeniden başlatın.3: Güncellemeleri yapın.4- XATTR kullanmak

Bazı Mac kullanıcıları bu hata ile sıklıkla karşılaşıyorlar. Bu garip hata Mac’inize indirmiş olduğunuz bir uygulamayı açarken karşınıza çıkabilir. Uygulamaya tıkladıktan sonra kısa bir doğrulama yapar ve şu hatayı verir: “Hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Onu çöp sepetine taşımalısınız” Yanında da dosyanın indirilmesi ile ilgili ufak bazı detaylar olur.

Size 2 seçenek sunulur:

Uygulamayı açmaktan vazegeçebilirsiniz.Uygulamayı silebilirsiniz.Bu makalede Mac’inde bu sorunu yaşayanlar için birkaç faydalı çözüm yolu sunulacak.

 

Hasarlı ve açılamayan uygulama hataları nasıl düzeltilir?

“Hasarlı uygulama” sorunlarını düzeltmenin bir kaç yolu var. O uygulamayı yeniden indirmek, Mac’i yeniden başlatmak, Sistem yazılım güncellemelerini (MacOS) yapmak, komut satırı kullanmak bu yöntemlerden başlıcaları.

 

1- Uygulamayı yeniden indirin.

“Hasarlı uygulama” sorununu çözebilmenin en kolay ve hızlı yolu o uygumayı Mac’inize yeniden indirmenizdir. İndirme yaparken güvenilir kaynaklardan / sitelerden indirmelisiniz.

Örneğin, Google Chrome veya Signal indiriyorsunuz. Bu uygulamaları doğrudan geliştiricinin web sitesinden indirmelisiniz. 3. parti bir siteden yapacağınız indirmelerde uygulama sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Önce hasarlı uygulamayı Mac’inizden silin. Ardından yeni indirdiğiniz uygulamayı yükleyin. Bu işlem sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir.

Bu çözüm yöntemi işine yaramazsa diğer yöntemleri deneyin.

 

2- Yeniden başlatın.

Basit bir çözüm önerisi ama çoğu sorunda işe yarayan bir yöntemdir yeniden başlatma yöntemi. Bu işlemi yapmak için; Apple menüsüne girin ve Yeniden başlat seçeneğini seçin.

Mac’iniz yeniden başladıktan sonra uygulamayı tekrar açmaya çalışın. Uygulama yine hata veriyorsa 3. yöntemi deneyin.

 

3: Güncellemeleri yapın.

Sorun sonraki güncellemelerle giderilmiş olabilir. Siz güncelleme yapmadığınız için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer durum buysa, sistem güncellemelerinizi yapın.

Bu işlem için MacOS 10.14 (Mojave ve daha yeni olanlar): Yazılım güncelleme bölümüne giderek güncelleme yapabilirsiniz. Daha eski sürümlerde de Mac App Store’da bulunan güncellemeler kısmından yararlanabilirsiniz.

Bu aşamada uyaralım. Büyük güncellemeler yapmanızı istemiyoruz. Yani MacOS  El Capitan 10.11.x kullanıyorsanız yine El Capitan’ın daha güncel sürümünü yükleyin. Büyük güncellemeler daha fazla zaman alır. Öncesinde de yedekleme yapmanızı tavsiye ederiz.

 

4- XATTR kullanmak

Bu yöntemi sadece tecrübeli Mac kullanıcılarının yapmasını tavsiye ediyoruz. Oluşabilecek sorunlardan sorumlu olmadığımızı bildirelim.

MacOS ve MacOS X’de uzun zamandır XATTR denilen komut satırı sistemi kullanılmaktadır. Bunu “Hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Onu çöp sepetine taşımalısınız”  hatasını çözmek için kullanabilirsiniz.

Bu işlem için;

1.Terminal penceresini açın.

Bu işlem için Durum çubuğunun en sağında bulunan Büyüteç ikonuna tıklayın. Karşınıza gelen arama kutusuna “terminal” yazın.

2. Gelen pencereye aşağıdaki komutları yazın:

xattr -cr /path/to/application.app

Örneğin;

xattr -cr /Applications/Signal.app

– C flagı tüm öznitelikleri kaldırır, ayrıca-r .app uygulama dizini içeriğindeki tüm hedef için yinelemeli olarak uygulanır.

Uygulamanın yüklenememesi onun güvenilir olmadığını, bozuk olduğunu gösteriyor olabilir. Bu yüzden güvenilir olduğuna emin olmadığınız uygulamaları XATTR kullanarak yüklemeye çalışmanızı önermiyoruz.

Hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Onu çöp sepetine taşımalısınız” hatasının çözümü olabilecek 4 yöntem paylaştık. Sizin de bildiğiniz başka yöntemler varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı